Jak si správně vybrat výcvikový obojek

Jak si správně vybrat výcvikový obojek?

Elektrické výcvikové obojky můžou vašemu psovi pomoct naučit se lepšímu chování, které od nich očekáváte, a to navíc velmi rychle. Toto zařízení je tréninkový nástroj na podporu správného chování vašeho psa nebo na druhé straně na úpravu nevhodného chování.

Dosah

  • Při koupi elektrického obojku je potřebné zvážit několik aspektů. V první řadě je potřeba určit rozsah používání, což znamená, na jaký dosah potřebujete daný obojek. Zařízení s menším dosahem jsou určené na domácí použití nebo výuku. Profesionální elektrické obojky s velkým dosahem se doporučují na lov, na seriózní trénink.

Je důležité si uvědomit, že rozsah uvedený při produktu je jen nominální. To znamená, že obojek umí dosáhnout při optimálních podmínkách a při rovném terénu. Tento nominální rozsah se může snížit v lese nebo mezi domy. Všeobecně se dá říct, že rozsah levnějších výrobků se při použití sníží asi 40-50%. Při kvalitnějších zařízeních jsou tato procenta ještě nižší, zhruba 30 až 40%.

Základní modely mají stanovený dosah 200-300 m a mají 3 až 4 základní funkce. Tyto modely se doporučují jen na jednodušší domácí použití. Pokud zvažujete použití obojku v lese, v zalesněném terénu, tak se doporučuje zvolit obojek s větším dosahem.

Velikost

Pro určení rozsahu si musíme uvědomit, že je obojek pro většího psa. Je zapotřebí vybrat model, kdy přijímač odpovídá velikosti psa. Náš sortiment zahrnuje soupravy elektrických obojků s malými přijímači pro velmi male psy, výrobky pro male a střední psy a zařízení pro velké psy.

Při výběru je potřeba zvážit i temperament a mentalitu psa. Když je pes víc tvrdohlavý, tak se rozhodně vyplatí vybrat jedno ze silnějších zařízení, například od značky DogTrace.

Voděodolnost

Odolnost vůči vodě je dalším důležitým faktorem. Některé modely nejsou vůbec voděodolné, zatímco ostatní jsou odolné vůči dešti nebo jsou dokonce vodotěsné. Voděodolné obojky vydrží dokonce i slabší déšť, ale silnější déšť nebo ponoření může ovlivnit jejich funkčnost. Úplně vodotěsné soupravy už mají ponořitelné přijímače. Tyto údaje jsou vyznačené i na produktové stránce každého zařízení.

Vysílačka

Podle použití vysílačky se dělí na dva základní typy:

  • Obsahuje jedno centrální tlačítko na všechny funkce
  • Obsahuje samostatné tlačítka na všechny funkce

Použití vysílaček se samostatnými tlačítky umožňuje jednodušší a rychlejší odesílání korekcí, takže na chování psa je možné okamžitě reagovat, což je důležité v situacích, kdy je potřebné okamžitě jednat, aby se pes zastavil.

Elektrické obojky mají v zásadě 3 korekční funkce, kterými je zvukový signál, vibrace a elektrický impulz. Vibrační obojky poskytují jen 2 možnosti korekce, zvukový signál a vibrace. Tento typ zařízení nemá elektrický impuls, a proto se dá použít v místech, kde není používání elektrických obojků povolené. Pokud plánujete koupit elektrický obojek, doporučuje se zvolit elektrické impulsní zařízení a později se můžete rozhodnout, zda tuto funkci použijete nebo ne, ale pokud ji stále potřebujete, můžete ji používat.

Některé zařízení poskytují kromě základních funkcí i další možnosti nastavení a korekce, jako je například funkce proti štěkání (některé modely SafeTra), funkce Booster (D-control, SportDog), LED osvětlení přijímače (Petrainer 998DB, SafeTra MX1200 + Barklimiter), polohování, alarm.

Funkce Booster je další možností korekce. Přístroj má programovatelné tlačítko, které poskytuje korekci o 2 úrovně vyšší, než je současná úroveň elektrického impulsu ihned po stlačení tlačítka. To může být užitečné v případech, kdy je na nápravu psa náhle potřebná vyšší úroveň impulsu.

Polohovací zvukový signál je k dispozici při kombinaci elektrických modelů s beepermy. Víc informací o zvukových signálech a jejich funkcích najdete níže.

V závislosti od modelu existuje jeden, dva nebo tři obojkové systémy, což znamená, kolik přijímačů je možné naladit na dálkový ovladač. Některé modely můžou být spárované s více druhy. (Petrainer, SafeTra, DogTrace).

Profesionální vybavení se doporučuje pro seriózní myslivce nebo pro profesionální trenéry, protože byl speciálně vyvinutý pro dlouhodobé vážné použití. Profesionální zařízení mohou být jemněji vyladěné, poskytují víc možností, nastavení a jsou odolnější. (Ipets, D-control professional, Sportdog, SafeTra)

Tu je několik slov o beeperech a o tom, jak fungují. Beepery nejsou elektrické obojky, ale můžou být účinným doplňkem výcviku a vedení vašeho psa po dobu lovu. Tento beeper vám poskytuje informace o městě a o aktuálním stavu vašeho psa, i když zvíře nevidíte kvůli jeho vzdálenosti nebo hustší vegetaci. Různé pípnutí naznačují, že pes z nějakého důvodu běží, kráčí nebo se zastavuje. Pro pípnutí je k dispozici několik možností, od typu zvuku po časový interval mezi jednotlivými pípnutími. V případě kombinovaných zařízení je možné pípnutí ovládat přímo pomocí dálkového ovladače elektrického obojku, volitelné zařízení buď pracuje automaticky a není možné žádné dálkové ovládání nebo je možné jej zapnout, to je například Num'axes Canibeep Radio Pro.

Důsledné používání elektrických výcvikových obojků zkracuje čas učení v porovnání s tréninkem za odměnu anebo trestání, takže můžete rychleji dosáhnout požadované výsledky. Díky tomu můžete z každého psa udělat psa, na kterého můžete být hrdí v každé situaci. Užijte si velké množství šťastných hodin se svým hodným a přátelským psem!