Jak si správně vybrat elektrický neviditelný ohradník

Jak si správně vybrat elektrický neviditelný ohradník?

Náš pes často uteče z domu anebo ho nemůžete ovládat? To je běžný problém, který obtěžuje zodpovědné vlastníky.

Co byste měli dělat?

Jedním z řešení je elektrický neviditelný plot, který se dá lehce a esteticky namontovat. Při těchto ohradníkách impuls vydává obojek, takže je stoprocentně bezpečný.

Pokud jste se rozhodli, že chcete neviditelný plot, musíte si položit otázku, jak zvolit pro psa ten pravý plot. V tomto příspěvku jsme se pokusili shromáždit vlastnosti, které vám pomohou při výběru.

Pokud jde o elektrické oplocení psů, je důležité uvést, že se ho nedoporučuje používat u nemocných zvířat, mladších než 6 měsíců a u starých psů. Určitě počkejte s tím, než váš pes nedosáhne tuto věkovou hranici!

Výrobci doporučují, aby pes nosil přijímač (obojek) maximálně 12 hodin denně, protože někteří psi jsou citlivější na tlak v obojku a na kovové kontakty. Tito psi mohou mít okolo kontaktů červenou pokožku nebo ranky. Doporučujeme proto, abyste po dobu prvních týdnů pozorně sledovali svého psa a často ho kontrolovali na krku. Pokud nevidíte žádné z výše uvedených příznaků, můžete nechat přijímač na krku svého psa celý den, se správným nastavením popruhu.

Máme širokou škálu produktů od levnějších čínských ohradníků, českých psích ohradníků Dogtrace, francouzských neviditelných ohradníků Num'axes až po americké psí ohradníkv American Petsafe. Často kladenou otázkou je, jak se liší dražší plot od levnějších neviditelných plotů. Slouží pro stejný účel, aby se zabránilo úniku nebo vniknutí psa do vyhrazeného prostoru. Mělo by se však říct, že ploty pro psy poskytované evropskými a americkými výrobci jsou, samozřejmě vyšší kvality, spolehlivější a odolnější než jejich čínské napodobeniny.

Správná volba

Prvním krokem při výběru je zjištění, zda jsou podmínky instalace správné, to znamená, jestli je váš dvůr nebo oblast, kde chcete používat neviditelný plot, vhodný na sestavení systému. Důležitým instalačním pravidelem je, že při některých typech se vodič nedá nainstalovat na kovový plot anebo v jeho těsné blízkosti, a to z důvodu vysokofrekvenčního provozu. V drátu probíhají rádiové signály, a když se přijímač přiblíží k tomu drátu, tak se aktivuje. Pokud drát umístíte příliš blízko kovového plotu, rádiové vlny se odrazí od kovu a bludné signály se budou generovat na různých místech ve dvoře. Tomu můžete zabránit instalací drátu v dostatečné vzdálenosti od kovového plotu. Určení vhodné vzdálenosti závisí od nastavení signalizační zóny, aby čára plotu nespadla do signalizační oblasti. Optimálně je běžné 1 až 1,5 metru. Je vhodné vytvořit si plán s plánovaným umístěním neviditelného plotu. Pokud zjistíte, že je nemožné vymezit prostor mezi plotem a drátem ve zmíněné vzdálenosti, tak jsou to většinou čínské ploty například ITrainer KD-660, W2-27, potom si můžete zvolit typ plotu pro psa, který může být namontovaný na existující plot nebo může být instalovaný na spodku plotu. Jde o neviditelné systémy plotu Dogtrace a Petsafe.

 

Rozdělení plotů z hlediska fuknce

Z hlediska funkce je možné oplocení psů rozdělit do 3 základních skupin:

  • První typ, při kterém je možné nastavit zvlášť zónu pro akustický signál a zónu elektrických impulsů. (například modely Num’axes Canifugue nebo všechny modely od DogTrace)
  • druhý typ, pro který můžeme nastavit jen jednu zónu, ale existuje samostatný zvukový signál a zóna impulsů (například modely PetSafe alebo ITrainer W-227)
  • Třetí typ, pro který můžeme nastavit jen jednu zónu, v té stejné zóně dává zvukový signál a elektrické impulsy (například ITrainer KD-660 či ITrainer TP-16)

Když si zvolíme čínský produkt, i tak máte možnost si vybrat z vícero modelů. Každá sada se liší velikostí přijímače, napájecím zdrojem, voděodolností nebo nastavitelností síly ( (u modelu TP-16). Také je rozdíl mezi délkami a průřezem cívky v základní soupravě.

Velikost, hmotnost a temperament psa jsou také důležité faktory při výběru. V případě většího psa byste samozřejmě měli zvolit soupravu psích plotů s větším přijímačem. V případě tvrdohlavého psa byste měli používat zařízení s nastavitelnou silou impulsu a přizpůsobením.  (ITrainer TP-16, Num'axes, Dogtrace, Petsafe)

Pokud jde o napájení přijímačů, rozlišujeme je do dvou skupin:

  • Baterkové
  • Nabíjecí

Při výběru baterkové verze, musíte brát do úvahy i finance (vždy kupovat nové baterky). Životnost baterky v čínských výrobcích je několik týdnů, ale výdrž také závisí od počtu aktivací. Zkušenosti ukazují, že baterkové modely nefungují s nabíjecími baterkami, ale jen s jednorázovou baterkou. Pokud se rozhodnete pro nabíjecí model, tak potom by se měla baterka nabíjet 7 až 10 hodin, což závisí i na použití a venkovní teplotě. Jedná se nabíjecí baterii, proto není možné vestavěnou baterku vyměnit doma, ale můžete požádat o výměnu baterky v našem internetovém obchodě.

Náš sortiment iTrainer souprav na oplocení psů obsahuje dráty 200 nebo 300 m. Drát s délkou 300 m má průřez 0,1 mm2, takový drát je součástí soupravy na neviditelné ploty ITrainer HT- 023, soupravy na neviditelné ploty ITrainer W-227, soupravy na neviditelné ploty ITrainer KD-660. Drát s délkou 200 m má průřez 0,3 mm2, což je méně zranitelný drát, než například č neviditelný plot ITrainer TP-16.

Při kvalitnějších výrobcích také máme možnost si vybrat z vícero modelů. V těchto sadách je rozdíl také ve velikosti, napájení, nastavitelnosti přijímače a délce a průřezu vodiče. Tyto zařízení mohou mít delší kabely, pokud plánujete ohradit větší plochu. Některé typy mohou mít délku plotu do 1000 - 2000 m, například ploty Petsafe, ploty Dogtrace a ploty Num'axes canifugue MIX. Průřez vodiče závisí od typu. V soupravách plotů Num'axes je drát 100 m 0,52 mm2. Plotové systémy pro psí ploty Dogtrace D-plot jsou dodávané s drátem o průřezu 0,75 mm2 100 m, ale dá se zakoupit i hrubší drát. Vodič s průměrem 1 mm2 nebo 2,5 mm by se měl zvolit, pokud chcete ohraničit větší prostor. Můžete také zvolit obojky fungující na baterky nebo na nabíjení. Na rozdíl od čínských verzí baterky mohou mít životnost v prémiových zařízeních v pohotovostním režimu 3 až 6 měsíců.

I přes veškeré zmíněné,  nemusí váš pes vždy reagovat na impuls, jak to čekáte. Zařízení však může správně fungovat i tak. Jedná se o to, že pes může mít velmi vysoký práh bolestivosti a i přes tyto impulsy je pro něj důležitější svoboda. Tento systém tak není fyzickou bariérou, psi, kteří jsou tvrdohlaví a temperamentní mohou stále uniknout impulsu tím, že jej tak nevnímají. Bohužel není dopředu jisté, na které psy budou účinné a na které ne.