Jak si správně vybrat obojek proti štěkání

Jak si správně vybrat obojek proti štěkání?

 

Občas se stává, že nejen majitel psa, ale i sousedi trpí nepřetržitým psím štěkotem. Existuje pár důvodů, proč pes zbytečně štěká, což je možné vyřešit právě pomocí těchto obojků. Používání elektrického obojku je plně automatické, právě proto neztratíte dobrý kontakt s vaším psem.

Obojky proti štěkání rozlišujeme na základě reakce do dvou základních skupin:

  • Obojky reagující na štěkot, které mají zabudovaný mikrofon
  • Obojky reagující na vibraci hlasivek, které mají zabudovaný senzor

Výhodou obojků reagujících na hlasivky je ta, že jsou aktivované jen štěkáním konkrétního psa, takže nedojde k náhlému spuštění obojku například štěkotem druhých psů. Tím se předchází neopodstatněné korekci, a proto je vhodné zvolit si tento typ obojku pro většinu psů.

Mikrofony jsou aktivované podle zvuku štěkání a korekce psa, tyto typy obojků se mohou zapnout i na třesení nebo poškrábání hlavy psa, pokud jsou citlivější. Uvědomte si však, že tyto zařízení budou psovi pípat po prvních dvou štěkotech, takže pes nebude při náhodné aktivace pulzovaný.

Existují ultrazvukové, vibrační nebo elektrické obojky.

  • Ultrazvukové zařízení

Ultrazvukové zařízení a obojky vysílají ultrazvuk, který je neslyšitelný anebo jen slabě slyšitelný pro lidské ucho, avšak kvůli ostrému sluchu psů se jim těžko poslouchá a proto raději přestanou štěkat. Ultrazvukové přístroje však nepřináší očekávané výsledky u všech plemen psů. Doporučujeme vyzkoušet tyto typy zařízení jen na citlivých psech s velmi dobrým sluchem, ale ani tak nemusí být stoprocentně účinné. Tento zvukový efekt nemusí být pro psa odrážející korekce a bude nadále štěkat i když zařízení neustále vydává zvukový signál. (PetSafe statická jednotka).

  • Vibrační zařízení

Vibrační modely mají zvukovou a vibrační funkci, při které zvukový signál je varování a vibrační funkce jako korekce. Vibrační modely nedávají impuls, po pípnutí zařízení jen vibruje. Takové zařízení se doporučuje jen pro psy s citlivější povahou. (PaiPaitek 258V).

  • Elektrické zařízení

Elektrické modely mají zvýšené dvě funkce. Varovnou, která je běžně zvukový signál anebo vibrace, a pokud štěkání pokračuje tak bude vydaný i elektrický impuls. U některých modelů jsou přítomné všechny tři funkce, i zvukový varovný signál, i varovný signál, i vibrace a elektrický impuls. My si víme poté nastavit vhodnou kombinaci těchto funkcí. (Petrainer PET-856)

Provozní mechanismus těchto obojků

V závislosti od modelu se zařízení aktivuje na štěkot anebo na vibraci hlasivek a koriguje psa podle nastavení. Když pes nepřestane štěkat, obojek mu znovu spustí impuls, jeho síla závisí od modelu a od nastavení. U některých typů se síla impulsu nedá manuálně nastavit, zařízení vysílá impuls nastavený od výrobce a potom se automaticky zvyšuje úroveň impulsu, kdy znova zjistí štěkání do 30 sekund, kdy pes přestane štěkat. (Petrainer PET-852, PET-853, PaiPaitek 258S)

Existují obojky, na kterých se dá manuálně nastavit nejvhodnější úroveň impulsu pro konkrétního psa, takže obojek bude vydávat co nejspolehlivější sílu. (modely Dogtrace)

V závislosti od prostředí psa, respektive od umístění kotce si můžete vybrat buď vnitřní nevodotěsný anebo venkovní voděodolný nebo vodotěsný model. Nevodotěsné vnitřní obojky jsou určené pro domácí zvířata, protože nemohou být vůbec vystavené vlhkosti.

Obojky odolné vůči dešti a blátu jsou chráněné před stříkající vodou, takže dobře snáší dokonce i slabší déšť, ale trvale mokré prostředí může vést k nesprávné funkčnosti. Na druhé straně, vodotěsné obojky jsou i plně ponořitelné, takže když váš pes rád plave, určitě mu vyberte i takový model. U těchto modelů je pravděpodobnost promočení nulová.

Při výběru nejvhodnějšího zařízení pro vašeho psa je důležité vzít v potaz jeho velikost. To je důležité i proto, aby se psovi pohodlně nosil a aby se rozsah síly impulsu kalibroval pro jeho plemeno, to znamená, aby nebyl příliš silný ani příliš slabý. Prodáváme obojky pro všechny plemena, od malých psů po velmi velké tvrdohlavé psy, máme vhodné vybavení pro každé plemeno psů.

Pro použití každého elektrického obojku je velmi důležité umístit zařízení správně a pohodlně. Dbejte na to, aby se kontaktní body dotýkali krku psa. U psů s delší a hustější srstí se doporučuje stříhat srst okolo zařízení, aby se zajistilo, že krk psa je v kontaktu s obojkem, jinak pes nepocítí elektrickou korekci.

Pomocí těchto obojků se můžete rychle a efektivně zbavit nepotřebného štěkotu, aby váš denní a noční klid byl zaručený. Avšak nedoporučuje se používat tato zařízení nepřetržitě, jen se zamyslete nad tím, jak bysme se cítili my lidé, když bysme nemohli mluvit týdny nebo měsíce. Doporučuje se použití denně 4 až 12 hodin.